read page | print | text size: A A A
You are in: Scottish Junior Football Association > Scottish Junior Cup > Finals 1886 to 1956

Finals 1886 to 1956


1886/87 Fairfield Govan 3 Edinburgh Woodburn 1*
 

1887/88 Wishaw Thistle 3 Maryhill 1*

 

1888/89 Burnbank swifts 4 West Benhar Violet 1

 

1889/90 Burnbank Swifts 3 Benburb 1*

 

1890/91 Vale of Clyde 2 Chryston Athletic 0*

 

1891/92 Minerva 5 West Benhar Violet 2

 

1892/93 Vale of Clyde 3 Dumbarton fern

 

1893/94 Ashfield 3 Renfrew Vics 0

 

1894/95 Ashfield2 West Calder wanderers.1*

 

1895/96 Cambuslang Hibs 2 Parkhead 1

 

1896/97 Strathclyde 3 Dunfermline Juniors 0

 

1897/98 Dalziel Rovers 2 Parkhead 1

 

1898/99 Parkhead 4 Westmarch XI 1

 

1899/00 Maryhill 3 Rugby XI 2

 

1900/01 Burnbank Athletic 2 Maryhill 0

 

1901/02 Glencairn 1 Maryhill 0

 

1902/03 Parkhead 3 Larkhall Thistle 0

 

1903/04 Vale of Clyde 3 Parkhead 0

 

1904/05 Ashfield 2 Renfrew Vics 1


1905/06 Dunipace Juniors 1 Rob Roy 0*

 

1906/07 Strathclyde 1 Maryhill xi 0*

 

1907/08 Larkhall thistle 1 Q.P. Hampden Xi 0

 

1908/09 Kilwinning Rangers 1 Strathclyde 0*

 

1909/10 Ashfield 3 Kilwinning Rangers 0*

 

1910/11 Burnbank Athletic 1 Petershill 0*

 

1911/12 Petershill 5 Denny Hibs 0

 

1912/13 Inverkeithing Utd 1 Dunipace Juniors 0

 

1913/14 Larkhall Thistle 1 Ashfield 0*

 

1914/15 Parkhead 2 Port Glasgow 0

 

1915/16 Petershill 2 Parkhead 0

 

1916/17 St Mirren Juniors 1 Renfrew Juniors 0*

 

1917/18 Petershill awarded cup - no final played

 

1918/19 Glencairn 1 St Anthonys 0*

 

1919/20 Parkhead 2 Cambulang Rangers 0


1920/21 Rob Roy 1 Ashfield 0

 

1921/22 St Rochs 2 Kilwinning Rangers 1*

 

1922/23 Musselburgh Brunt 2 Arniston Rangers 0

 

1923/24 Parkhead 3 Baillieston 1*


1924/25 Saltcoats Vics 2 St Anthonys 1*

 

1925/26 Strathclyde 2 Bridgeton Wav 0*

 

1926/27 Glencairn 2 Cambuslang Rangers 1

 

1927/28 Maryhill Hibs 6 Burnbank Athletic 2

 

1928/29 Dundee Violet 4 Denny Hibs 0*

 

1929/30 Newtongrange Star 3 Hall Russell 0

 

1930/31 Denny Hibs 1 Burnbank Athletic 0

 

1931/32 Perthshire 2 Rob Roy 1

 

1932/33 Yoker Athletic 4 Tranent Juniors 2*

 

1933/34 Benburb 3 Bridgeton Wav 1

 

1934/35 Tranent Juniors 6 Petershill 1

 

1935/36 Benburb 1 Yoker Athletic 0*

 

1936/37 Arthurlie 5 Rob Roy 1

 

1937/38 Cambuslang Rangers 3 Benburb 2

 

1938/39 Glencairn 2 Shawfield 1

 

1939/40 Maryhill 1 Morton Juniors 0

 

1940/41 Perthshire 3 Armadale Thistle 1*

 

1941/42 Clydebank 4 Vale of Clyde 2

 

1942/43 Rob Roy 3 Benburb 1*

 

1943/44 Perthshire 1 Blantyre Vics 0


1944/45 Burnbank Athletic 3 Cambuslang rangers 1*

 

1945/46 Fauldhouse United 2 Arthurlie 0

 

1946/47 Shawfield 2 Bo`ness United 1*

 

1947/48 Bo`ness united 2 Irvine Meadow 1

 

1948/49 Auchinleck Talbot 3 Petershill 2

 

1949/50 Blantyre Vics 3 Cumnock 0

 

1950/51 Petershill 1 Irvine Meadow 0

 

1951/52 Kilbirnie Ladeside 1 Camelon 0

 

1952/53 Vale of Leven 1 Annbank United 0

 

1953/54 Sunnybank 2 Lochee Harp 1

 

1954/55 Kilsyth Rangers 4 Duntocher Hibs 1*

 

1955/56 Petershill 4 Lugar Boswell 1

 

/resources/images/uploads/SJFAImages/StandardSize-320x240px/sjfa_320x240.jpg
Related Items
6