read page | print | text size: A A A
Scottish Schools' Football AssociationAdministration >
Competition Winners >
International Results >
Competitions >
Competition Archive >
Primary >
Associations >
News
Photo Gallery >
SSFA Calendar
Membership >
Teamlines
Registration Guide
Development Plan 2017-18
SSFA Policies >
Children's Wellbeing
Coaching Qualifications
Football Rep Job Description
Schools Quality Award >
Rewarding Service
SFA Grassroots Awards
SFA National Player Pathway
Concussion
Sponsors
Girls >
Futsal >

Shields / Plates - U14 / U13


 

 

UNDER 14 SHIELD 

 

 

 1980  St.Andrew's High School, Kirkcaldy
 1981  Holyrood Secondary School, Glasgow
 1982  St.Bride's High School, East Kilbride
 1983  Holyrood Secondary School, Glasgow
 1984  Bellshill Academy
 1985  St.Patrick's High School, Dumbarton
 1986  Caldervale High School, Airdrie
 1987  Cathkin High School, Cambuslang
 1988  Queensferry High School
 1989  Lasswade High School, Bonnyrigg
 1990  Beath High School, Cowdenbeath
 1991  Holyrood Secondary School, Glasgow
 1992  Uddingston Grammar
 1993  Holy Cross High School, Hamilton
 1994  Holyrood Secondary School, Glasgow
 1995  Lourdes Secondary School, Glasgow
 1996  John Ogilvie High School, Hamilton
 1997  Holy Cross High School, Hamilton
 1998  St.Patrick's High School, Coatbridge
 1999  Our Lady & St.Patrick's High School, Dumbarton
 2000  Johnstone High School
 2001  Holy Cross High School, Hamilton
 2002  Aberdeen Grammar School
 2003  Our Lady & St.Patrick's High School, Dumbarton
 2004  Greenwood Academy, Irvine
 2005  Harris Academy, Dundee
 2006  Peterhead Academy
 2007  St.Andrew's & St.Bride's High School, East Kilbride
 2008  St.Andrew's & St.Bride's High School, East Kilbride
 2009  St.Ambrose High School, Coatbridge
 2010  Portlethen Academy
 2011  St.Peter the Apostle High School, Clydebank
 2012  St.Andrew's High School, Coatbridge
 2013  Braidhurst High School, Motherwell
 2014  St.Ninian's High School, Giffnock
 2015  Grange Academy, Kilmarnock
 2016  St.Ninian's High School, Giffnock
 2017  St.Ninian's High School, Giffnock

 

 

 

UNDER 13 SHIELD

 

 

 1998  Musselburgh Grammar School
 1999  Queen Anne High School, Dunfermline
 2000  Holy Cross High School, Hamilton
 2001  Craigmount High School, Edinburgh
 2002  St.Aidan's High School, Wishaw
 2003  St.Machar Academy, Aberdeen
 2004  Currie High School
 2005  Craigmount High School, Edinburgh
 2006  Holyrood Secondary School, Glasgow
 2007  St.Andrew's & St.Bride's High School, East Kilbride
 2008  Hazlehead Academy, Aberdeen
 2009  Lockerbie Academy
 2010  Braidhurst High School, Motherwell
 2011  Paisley Grammar School
 2012  Braidhurst High School, Motherwell
 2013  Broughton High School, Edinburgh
 2014  Broughton High School, Edinburgh
 2015  Broughton High School, Edinburgh
 2016  Graeme High School, Falkirk
 2017  Lourdes Secondary School, Glasgow

 

 

 

 


 

UNDER 14 PLATE

  

 

  2010 Lenzie Academy
  2011 Cumnock Academy                                
  2012 Newbattle High School
  2013 St.Mungo's High School, Falkirk
  2014 Montrose Academy
  2015 Holyrood Secondary School, Glasgow
  2016 St.Columba's High School, Dunfermline
  2017 Airdrie Academy

 

 

UNDER 13 PLATE

 

 

 2007 Portobello High School, Edinburgh
 2008 Calderglen High School, East Kilbride
 2009 Coltness High School, Wishaw
 2010 Cumnock Academy
 2011 St.Ambrose High School, Coatbridge
 2012 Alva Academy
 2013 Trinity High School, Rutherglen
 2014 Arbroath High School
 2015 Our Lady's High School, Motherwell
 2016 Grange Academy, Kilmarnock
 2017 Duncanrig Secondary School, East Kilbride

 

 

        

 

        Airdrie Ac. U14s (above)

       

        Plate winners 2017

 

        Duncanrig Sec. U13s (below)

       

        

              

 

/resources/images/uploads/SSFAImages/inspiresport.gif.jpg
/resources/images/uploads/SSFAImages/shields/shields2017/rsz_u14_stninians_hs_giffnock.jpg
/resources/images/uploads/SSFAImages/shields/shields2017/rsz_u13_lourdes_sec.jpg

5