read page | print | text size: A A A
Scottish Schools' Football AssociationAdministration >
Competition Winners >
International Results >
Competitions >
Competition Archive >
Primary >
Associations >
News
Photo Gallery >
SSFA Calendar
Membership >
Teamlines
Registration Guide
Development Plan 2016-17
SSFA Policies >
Children's Wellbeing
Coaching Qualifications
Football Rep Job Description
Schools Quality Award >
Rewarding Service
SFA Grassroots Awards
SFA National Player Pathway
Concussion
Sponsors
Girls >
Futsal >

Semifinals / Finals (Shields/Plates) 2017


 

U13 Shield Semifinals - sponsored by inspiresport
 
Lourdes Sec.  0  Lasswade HS  0 (5-4 pens)   (Tues 28 Mar, Broxburn Athletic, 3.30)
 
Portobello HS  1  Kirkcaldy HS  2   (Fri 24 Mar, Kelty Hearts, 5.30)       

 
 
U13 Shield Final - sponsored by inspiresport
 
Lourdes Sec.  3  Kirkcaldy HS  0      (Wed 3 May, Ochilview, 7.30)     
 

 

 

U14 Shield Semifinals - sponsored by inspiresport

 
St.Ninian's HS Giffnock  3  Cults Ac.  2   (Wed 10 May, Tayport Juniors. 6.00)  
 
St.John's HS  2  Queen Anne HS  3   (Tues 9 May, Jeanfield Swifts, Perth, 6.30) 
 
 

U14 Shield Final - sponsored by inspiresport

 
St.Ninian's HS Giffnock  2  Queen Anne HS  1   (Tues 6 June, Spartans FC, Edinburgh, 7.30) 

 

 
 
 

U15 Shield Semifinals - sponsored by inspiresport

 

Dumfries HS  2  St.Ninian's HS Kirkintilloch  1   (Wed 10 May, Palmerston, 5.30)
 
Craigmount HS  2  Gryffe HS  5      (Tues 9 May, Fauldhouse United, 6.45)
 

 

 

U15 Shield Final - sponsored by inspiresport

 

Dumfries HS  0  Gryffe HS  2   (Thur 8 June, Airdrieonians FC, 7.45)      
 
 
 
 

U16 Shield Semifinals

 

Braidhurst HS  2  Clydeview Ac.  2 (4-3 pens)   (Tues 28 Mar, Cambuslang Rangers, 5.30)  
 
Dunfermline HS  1  Queen Anne HS  1  (2-4 pens)    (Fri 24 Mar, Kelty Hearts, 1.30)   
 

 

U16 Shield Final

 

Braidhurst HS  2  Queen Anne HS  1   (Thur 27 Apr, Edinburgh University FC, 7.00)
 

 

 

Senior Shield Semifinals

 

Eastwood HS  2  St.Ninian's HS Giffnock  2 (5-4 pens)   (Tues 28 Mar, Renfrew FC, 3.30)  
 
St.Modan's HS  1  Braidhurst HS  1 (3-4 pens)   (Wed 29 Mar, Airdrieonians FC, 5.00)     
 
 

Senior Shield Final

 

Eastwood HS  1  Braidhurst HS  2   (Thur 4 May, Hampden Park, 7.00)     

 

 

 

U15 Girls Shield Semifinals

 

Broxburn Ac.  6  Lourdes Sec.  2   (Fri 28 Apr, Hamilton Palace, 2..00)
 
Banff Ac.  4  Penicuik HS  0   (Mon 24 Apr, Station Park, Forfar, 2.00)
 

 

U15 Girls Shield Final

 

Broxburn Ac.  3  Banff Ac.  1   (Tues 30 May, Station Park, Forfar, 6.00)
 

 

 

Senior Girls Shield Semifinals

 

St.Mungo's HS  2  St.Matthew's Ac.  0   (Wed 26 Apr, Hamilton Palace, 4.00)
 
St.Peter the Apostle HS  2  Bathgate Ac.  0   (Tues 2 May, Toryglen) 

 

 

Senior Girls Shield Final

 
St.Mungo's HS  3  St.Peter the Apostle HS  4   (Tues 23 May, Ochilview, 7.30)
 

 

 

U13 Plate Semifinals - sponsored by inspiresport

 
Grove Ac.  1  Taylor HS  3   (Mon 15 May, Spartans FC, Edinburgh, 3.00)
 
Duncanrig Sec.  1  Boroughmuir HS  0   (Fri 19 May, Broxburn, 3.00)
 
 
U13 Plate Final - sponsored by inspiresport
 
Taylor HS  0  Duncanrig Sec.  1   (Thur 8 June, Airdrieonians FC, 6.00)      
 
 
 

U14 Plate Semifinals - sponsored by inspiresport

 

St.Andrew's & St.Bride's HS  4  St.Margaret's HS  2   (Mon 24 Apr, Cambuslang Rangers, 6.30) 
 
Airdrie Ac.  8  Eastwood HS  1   (Thur 11 May, Cambuslang Rangers, 6.30) 
 

 

U14 Plate Final - sponsored by inspireport

  

St.Andrew's & St.Bride's HS  1  Airdrie Ac.  2   (Thur 25 May, Cambuslang Rangers, 7.00) 

  

 
 
6