There were plenty of goals up and down the country in today's Scottish Cup Preliminary Round Two action.

Due to a revamped Scottish Cup for this season only, Highland and Lowland League teams entered the competition at this stage as opposed to the usual first round. There were also no replays which meant the games that ended in a draw after 90 minutes went to extra-time and penalties if required.

Four games didn't survive the weather and they will try again midweek including Musselburgh Athletic's trip to Wick Academy.

Glasgow University and Linlithgow Rose play their match on Sunday at 4pm, meaning both teams are in the hat for the first round draw on Sunday morning.

The Headlines

Jeanfield Swifts dominated the first game of the day and put University of Stirling to the sword by three goals to one to secure their place in the first round for the first ever time. Joining them in the first round for the first time were Dundonald Bluebell who beat Easthouses Lily Miners Welfare 4-2 at Starks Park, Camelon who won 4-1 away to Deveronvale, Tranent Juniors who beat Edinburgh University 2-1 and Haddington Athletic who won 3-2 away at Lowland League side BSC Glasgow.

The biggest win of the day was at Netherdale in Galashiels where Gala Fairydean Rovers put six past South of Scotland side Wigtown & Bladnoch. There were also big wins for Banks O'Dee at home to Vale of Leithen (6-1), East Stirlingshire against Inverurie (5-0), Nairn County at home to Threave Rovers (4-0), Nairn's first competitive match of the season and Keith over Fort William (5-1).

Caledonian Braves made the first round despite playing most of the game with 10 men against Clach. Broxburn Athletic, Rothes and Buckie Thistle clocked up comfortable wins to progress. 

It was closer in Edinburgh as Spartans left it late to beat East Kilbride and Cumbernauld Colts made it past Tynecastle 3-2.

Preliminary Round Two Results

Banks O'Dee 6 - 1 Vale of Leithen

Blackburn United 1 - 1 Civil Service Strollers (AET)
Civil Service Strollers win 4-2 on penalties

BSC Glasgow 2 - 3 Haddington Athletic

Clachnacuddin 1 - 2 Caledonian Braves

Coldstream P - P Bo'ness United (rescheduled for Wednesday, 16 December)

Deveronvale 1 - 4 Camelon

Dundonald Bluebell 4 - 2 Easthouses Lily MWFC

Dunipace 1 - 3 Berwick Rangers

East Stirlingshire 5 - 0 Inverurie Loco Works

Edinburgh University 1 - 2 Tranent Juniors

Formartine United P - P Turriff United (rescheduled for Tuesday, 15 December)

Gala Fairydean Rovers 6 - 0 Wigtown & Bladnoch

Glasgow University SUN Linlithgow Rose

Hill of Beath Hawthorn 2 - 1 Whitehill Welfare

Huntly 3 - 0 Dalbeattie Star

Jeanfield Swifts 3 - 1 University of Stirling

Keith 5 -1 Fort William

Lothian Thistle Hutchison Vale 4 - 4 Lossiemouth (AET)
Lothian Thistle Hutchison Vale win 4-2 on pens

Nairn County 4 - 0 Threave Rovers

Newton Stewart 0 -3 Broxburn Athletic

Newtongrange Star 0 - 4 Rothes

Preston Athletic P - P Hawick Royal Albert United (rescheduled for Wednesday, 16 December)

Spartans 2 - 1 East Kilbride

Strathspey Thistle 0 - 4 Buckie Thistle

Tynecastle 2 - 3 Cumbernauld Colts

Wick Academy P - P Musselburgh Athletic (rescheduled for Tuesday, 15 December)

Highlights & Draw

You can watch all the goals from today's games on our Scottish Cup YouTube page here from Sunday afternoon.

The draw for the Scottish Cup First Round takes place on Sunday at 10am. You can watch this on the Scottish Cup YouTube channel and Facebook page

The numbers for the draw will be as follows:

1    Albion Rovers

2    Annan Athletic

3    Banks O'Dee

4    Berwick Rangers

5    Bonnyrigg Rose Athletic

6    Brechin City

7    Brora Rangers

8    Broxburn Athletic

9    Buckie Thistle

10  Caldeonian Braves

11  Camelon

12  Civil Service Strollers

13  Coldstream or Bo'ness United

14  Cowdenbeath

15  Cumbernauld Colts

16  Dundonald Bluebell

17  East Stirlingshire

18  Edinburgh City

19  Elgin City

20  Formartine United or Turriff United

21  Fraserburgh

22  Gala Fairydean Rovers

23  Glasgow University or Linlithgow Rose

24  Haddington Athletic

25  Hill of Beath Hawthorn

26  Huntly

27  Jeanfield Swifts

28  Keith

29  Kelty Hearts

30  Lothian Thistle Hutchison Vale

31  Nairn County

32  Preston Athletic or Hawick Royal Albert United

33  Queen's Park

34  Rothes

35  Spartans

36  Stenhousemuir

37  Stirling Albion

38  Stranraer

39  Tranent Juniors

40  Wick Academy or Musselburgh Athletic